niedziela, 7 czerwca 2015

W co się bawić-Zabawy FundaMentalne

Zabawy FundaMentalne to program rozwoju dzieci od 0 do 6 lat. Ksiąeczki zawierają ponad 400 zabaw rozwijających 8 typów inteligencji.Każdy scenariusz zawiera opis zabawy, jej cele oraz opis umiejętności, które dziecko rozwinie dzięki zabawie.
Książeczki ze scenariuszami uzuełnione są m.in.o płytę CD z dodatkowymi kartami pracy oraz podręcznik opisujący rozwój dzieci, podstawy działania programu oraz wspomniane typy inteligencji - warto się w niego zaopatrzyć.
My korzystamy z pierwsej części (0-12 miesięcy). Zabawy polegają m.in. na stymulacji wzroku (np. za pomocą kontrastowych obrazków, które znajdziemy na płycie CD), słuchu (śpiewanie), budowaniu podstaw do nauki mówenia, stumulacji wzroku itp. Pierwsza część serii była trudna do zdobycia - po długich poszukiwaniach udało mi się kupić na Allegro. Warto było szukać- podręcznik dla rodziców pomaga zrozumieć wiele aspektów związanych z rozwojem dziecka i stumulacją jego zmysłów. Scenariusze przydatne są "na start" - połączenie tych wszystkich informacji pobudza kreatywność rodzica-mnie to bardzo pomogło. Więdząc "o co chodzi" mogłam wymyślać Poli dalsze zabawy - nie tylko dlatego, żeby pobudzać jej zmysły, ale też fajnie spędzać czas z maluszkiem,w którym drzemie ogromny potencjał i ciekawość świata. Uwielbiam dni, gdy mogę zakomunikować mężowi, że nasze dziecko opanowało kolejną umiejętność. Rodzice wcześniaków chyba bardziej takie postępy przeżywają, bo pokazują, że nasze dziecko dorównuje innym dzieciom, chociaż miało dużo trudniejszy start. A łatwiej nie będzie - od wcześniaków  wymaga się dużo więcej, nie mają taryfy ulgowej.To chyba dlatego też panuje przekonanie, że wcześniaki są inteligentniejsze-ale to chyba nie wynika z terminu urodzenia, ale z tego, że rodzice pracują z nimi dużo więcej, żeby mogły dogonić równieśników.
W zabawach fundamentalnych podoba mi się cała fiozofia, szczególnie zasada, że daną zabawę stosuje się tylko wtedy, jeśli sprawia ona przyjemność.To ważne przypomnienie dla rodziców, którzy często chodzą z dziećmi na rehabilitacje, które z zabawą i przyjemnością mają niewiele wspólnego.
Więcej informacji: www.zabawyfundamentalne.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz